O nas
Dziś społeczność Fundacji to dziesiątki ludzi, którzy – tak jak my – wspierają osoby z autyzmem.
Jesteśmy rodzicami nastolatków w spektrum autyzmu – Mateusza i Janka
Kiedy chłopcy pojawili się na świecie, było dla nas oczywiste, że rodzicielstwo zmieni nasze życie. Nie spodziewaliśmy się jednak tak szczególnego wyzwania, jakim jest wychowywanie dziecka z autyzmem. Diagnoza naszych dzieci wywołała w nas niepokój i lęk. Nasz świat zatrząsł się w posadach a w głowach pojawiły się pytania o to co dalej, czy i w jaki sposób poradzimy sobie z tym wyzwaniem.
Z czasem jednak poczucie zagubienia coraz bardziej ustępowało miejsca naszej mobilizacji do działania. Wiedzieliśmy, że rzeczywistość naszych dzieci w spektrum autyzmu nie jest typowa. Chcieliśmy poznać i zrozumieć ich świat, znaleźć pomysł na jak najlepsze przeżywanie wspólnie z nimi przygody zwanej życiem.
Rozpoczęliśmy poszukiwania odpowiednich metod rehabilitacji i edukacji dla naszych dzieci. Spotkaliśmy cudownych ludzi na swojej drodze – rodziców dzieci z autyzmem, nauczycieli, terapeutów, trenerów, przyjaciół. Podczas wielu lat zbierania doświadczeń, z dnia na dzień rosła w siłę nasza przyjaźń i determinacja, by wspólnie zadbać o przyszłość naszych synów oraz innych dzieci w spektrum autyzmu, które poznaliśmy i nadal poznajemy. W 2015 roku powołaliśmy Fundację Autyzm Up, by nasze działania były jak najbardziej efektywne.
Dziś społeczność Fundacji to dziesiątki ludzi, którzy – tak jak my – wspierają osoby z autyzmem i poznają ich niezwykły, choć często trudno zrozumiały i trudno dostępny dla innych świat. To Przyjaciele Fundacji, którzy z otwartością i ciekawością uczą się jak funkcjonują osoby w spektrum autyzmu, zafascynowani tym jak bardzo mogą pomóc im w rozwoju, rozumiejąc ich i odpowiednio wspierając. Z wdzięcznością podążamy tą wspólną drogą ufając, że razem uda nam się osiągnąć nasz cel – pomóc osobom z autyzmem wejść w dorosłość, by mogły prowadzić samodzielne dorosłe życie.
Nasz zespół
Bogdan Hajto
Prezes Fundacji
Tata Janka – siedemnastolatka w spektrum autyzmu.
Przemierzył Świat wzdłuż i wszerz. Swoje bogate doświadczenie zawodowe i wszechstronne umiejętności wykorzystuje przy ogarnianiu spraw związanych z budową Kampusu. Jest mózgiem budowy i całej Fundacji.
Optymista o wielkim sercu, do czego nigdy się nie przyzna.
Motto życiowe: Pamiętaj! Jesteś silniejszy niż myślisz.
Katarzyna Rybicka
Wiceprezes Fundacji
Mama Mateusza – siedemnastolatka w spektrum autyzmu.
Mateusza urodziła w wieku 23 lat, zanim zdążyła rozpędzić się zawodowo. Diagnoza autyzmu u Mateusza zdominowała jej Świat.
Dba o wszystkich, dla wszystkich znajdzie i czas i dobre słowo.
W Fundacji organizuje pracę biura i koordynuje projekty i dba o relacje z Darczyńcami.
Motto życiowe: “Jeśli Twoje intencje są dobre a serce czyste, cały Wszechświat Ci sprzyja” – Joey z serialu Przyjaciele
Marcelina Prokop
Mama Szymona – nastolatka z Zespołem Aspergera.
Stanowcza, skuteczna, ciągle w ruchu. “Niemożliwe” to słowo, które nie występuje w jej słowniku.
W Fundacji odpowiedzialna za PR, marketing i kontakty z mediami.
Motto życiowe: “W życiu chodzi o to, by być trochę niemożliwym.” – O. Wilde
Aneta Bilnicka
Społecznica, która lubi ludzi i niezłomnie w nich wierzy. Z organizacjami pozarządowymi związana od dawna, szczególnie w tematyce dostępności miejsc i usług dla osób z niepełnosprawnościami. Propagatorka turystyki dla wszystkich.
W Fundacji opiekuje się wolontariatem.
Motto życiowe: “Nie to, co osiągasz, ale to, co przezwyciężasz, definiuje Twoją karierę” – Carlton Fisk
Jacek Rybicki
Tata Mateusza – siedemnastolatka w spektrum autyzmu.
Wciąż znajduje nowe pomysły jak zmieniać obszar nauki zawodu i pracy, by był przyjaźniejszy dla osób w spektrum. W swoje działania angażuje Mateusza, chce także zapraszać do nich kolejne osoby w spektrum. Siła spokoju. W Fundacji zajmuje się koordynacją projektów, sprawami IT i Manufakturą Autyzm Up.
Motto życiowe: “Nic nie jest szczególnie trudne do zrobienia, jeśli tylko rozłożyć to na etapy” – Henry Ford
Barbara Adamczuk
Społecznica o wielkim sercu i ogromnej wrażliwości. Precyzyjna i dokładna. Zafascynowana Światem osób w spektrum od pierwszej chwili. W Fundacji odpowiedzialna za fundraising.
Motto życiowe: Najważniejszy jest człowiek. Każdy człowiek. A jeszcze ważniejsze, by o tym nie zapominać.
Alicja Hajto
Mama Janka – siedemnastolatka w spektrum autyzmu.
Wierzy, że Świat jest dla każdego. Codziennie na nowo zadziwia ją i zachwyca, w jak niezwykły sposób osoby w spektrum postrzegają rzeczywistość. Pełna optymizmu i energii do działania. Jej doba ma 26 godzin.
W Fundacji odpowiada za fundraising i kontakty międzynarodowe.
Motto życiowe: Kochaj ludzi i siebie, czyń dobro a pozytywna energia nas wszystkich zmieni świat!
Szczepan Kasiński
Sancho Pansa polskiego fundraisingu. Pomaga organizacjom pozarządowym osiągać cele, również te niefinansowe. Nie tylko kocha ludzi ale potrafi sprawić, że i oni zaczynają kochać siebie i to co robią.
Motto życiowe: Kochaj ludzi i okazuj im to. Razem zmienicie Świat.
Agnieszka Żurek
Psycholog. Zawodowo i życiowo towarzyszka osób w spektrum autyzmu. Zawsze wysłucha, zawsze zrozumie. Dostrzega więcej niż inni. Nie ocenia. W Fundacji wspiera zawodników Sekcji Muay Thai dla osób w spektrum autyzmu. Z ich rodzicami od razu się zaprzyjaźnia i jest, a czasem bycie jest wszystkim, co wie każdy rodzic
osoby w spektrum autyzmu.
Maria Maciejewska
Psycholog i pedagog z wykształcenia. Przyjaciółka osób w spektrum autyzmu. Wrażliwa na drugiego człowieka, siebie stawia zawsze na drugim miejscu. Bardzo uważna na potrzeby osób w spektrum.
Motto życiowe: “Ważne jest tylko tu i teraz”
Rafał Ślusarz
Trener kadry Polski dzieci i kadetów Muay Thai. Współtwórca i trener pierwszej w Polsce Sekcji Muay Thai dla osób w spektrum autyzmu. Przyjaciel osób w spektrum. Człowiek wielu talentów. Kipi optymizmem, zapałem i energią, którymi zaraża innych. Społecznik z sercem na dłoni.