Budujemy Kampus Autyzm Up

Miejsce dla dorastających osób w spektrum autyzmu. Będziemy tu przygotowywać naszych Podopiecznych do dorosłego życia i wspierać w osiąganiu jak największej niezależności.

Osoby w spektrum autyzmu mogą żyć samodzielnie!

Jesteśmy rodzicami nastolatków w spektrum autyzmu. Razem z innymi rodzicami i przyjaciółmi tworzymy Fundację Autyzm Up. Troszczymy się o rozwój osób z autyzmem, dążymy do tego, by osiągnęli życiową samodzielność. Każdego dnia zadajemy sobie pytanie: jak będzie wyglądała dorosłość naszych ukochanych dzieci, kiedy nas już zabraknie? Myśl o tym budzi w nas ogromny strach, ale i mobilizuje do działania. Dlatego chcemy już teraz zadbać o wsparcie osób z autyzmem wkraczających w dorosłość.

Osoby w spektrum autyzmu rozwijają się w nietypowy, wyjątkowy sposób. Potrzeby i wyzwania jakie stawia przed nimi codzienność, są szczególne. Planowanie dnia, wykonywanie obowiązków zawodowych i domowych, ustalanie domowego budżetu, zarządzanie czasem wolnym – to szereg czynności związanych z samodzielnym dorosłym życiem, które dla osób rozwijających się w typowy sposób są naturalne i oczywiste. Dla osób z autyzmem takie nie są. Nauka ich wymaga ogromnej uwagi, wysiłku i determinacji. Wymaga planu.

My, rodzice, od momentu postawienia diagnozy dokładamy wszelkich starań, by zapewnić naszym dzieciom wsparcie w każdym aspekcie rozwoju, korzystając z naukowych metod rehabilitacji. Posyłamy do przedszkoli i szkół specjalnych, w których proces edukacji i terapii jest odpowiednio dla nich przygotowany. Dbamy o rozwój ich zainteresowań i pasji, adekwatnie do ich potrzeb i możliwości. Angażujemy w wykonywanie obowiązków domowych. Uczymy budowania relacji zachęcając do wspólnego spędzania czasu z nami, rodzeństwem czy przyjaciółmi. Z dumą i radością obserwujemy, jak wielkie czynią postępy. Niebawem nasze dzieci dorosną. Etap szkolny dobiegnie końca a one zderzą się z brakiem systemowych rozwiązań i szans na dalszy rozwój. Myśl o tym mrozi nasze serca. Zatrzymanie ich rozwoju jest równoznaczne z utratą wszystkiego, co osiągnęliśmy wspólną pracą. Nie pozwolimy na to!

Wiemy, że osoby w spektrum autyzmu, przy odpowiednim wsparciu, są w stanie osiągnąć samodzielność. Nasi Podopieczni czują, że bycie niezależnym jest fajne, że jest to naturalna droga w życiu człowieka. Chcą wejść w ten nowy etap a my im w tym towarzyszymy, pomagamy. Wspieramy także rodziców w przełamywaniu lęku przed wypuszczeniem ich dorastających dzieci z rodzinnego gniazda.

Aby tak się stało, potrzebna jest przestrzeń, która zapewni bezpieczeństwo i komfort wkraczania w nowy etap życia zarówno naszym Podopiecznym, jak też ich rodzicom. Miejsce, gdzie będą mogli kontynuować edukację szkolną i terapię, uzupełnić je o praktyczne umiejętności życiowe i społeczne.

Przyglądając się sytuacji dorosłych osób w spektrum autyzmu w Polsce zauważyliśmy, że jest ona niepokojąca. Funkcjonujący obecnie system ich opieki i wsparcia jest dla nas przerażający. Nie chcemy, by nasze dzieci w dorosłości, mając zapewnioną jedynie niewielką rentę, trafiły do jednego z państwowych domów pomocy społecznej, gdzie często przebywa wiele osób. Nie zgadzamy się na to, by wieloletni wysiłek, który włożyliśmy w ich rozwój, został zaprzepaszczony. Nie możemy pozwolić na to, by były skazane na smutną egzystencję, wspomaganą jedynie lekami przeciwlękowymi i antydepresyjnymi. Istniejące rozwiązania systemowe dalekie są od satysfakcjonujących, dlatego postanowiliśmy stworzyć własne. Jednym z nich jest budowa Kampusu Autyzm Up.

Koszt budowy Kampusu to 8 000 000 PLN.

Kampus Autyzm Up – szkoła samodzielności!

Kampus Autyzm Up to miejsce dla dorastających osób w spektrum autyzmu. Szkoła samodzielności, która powstaje po to, by przygotować je do dorosłego życia i wesprzeć w osiąganiu jak największej niezależności. Przestrzeń, w której poznają czym jest odpowiedzialność za własne życie. To tu będą mieli możliwość nauczyć się planowania każdego dnia z uwzględnieniem obowiązków domowych i czasu wolnego, zdobyć zawód i podjąć pracę, nawiązać relacje ze współmieszkańcami.

Nauka i praca

W Kampusie będzie funkcjonowała szkoła przygotowania do zawodu, gdzie nasi Podopieczni zdobędą fach. Oferta kierunków kształcenia będzie bardzo różnorodna, odpowiadająca talentom i zainteresowaniom uczniów – od gastronomii, poprzez prace rzemieślnicze jak chociażby stolarstwo, aż po zawody biurowe czy te związane z branżą informatyczną. Dla wielu z nich ukończenie szkoły będzie szansą na podjęcie pracy poza Kampusem, ale także w biurze, warsztacie czy pracowni mieszczących się na jego terenie.

Życie codzienne

Będą tu również mieszkania treningowe, w których nasi Podopieczni przy wsparciu terapeutów i asystentów będą stopniowo uczyć się samodzielnego życia – ustalania domowego budżetu, planowania i wykonywania obowiązków zawodowych i domowych, zarządzania czasem wolnym. Nauczą się także jak reagować na różne nieprzewidziane i zaskakujące sytuacje, które zdarzają się w codziennym życiu, jak chociażby awaria prądu, niedrożny odpływ w zlewie czy niezapowiedziana wizyta sąsiada.

Sport i rekreacja

Nie zabraknie tu też miejsca na sport i rekreację. Siłownia czy sale treningowe pomogą naszym Podopiecznym zadbać o kondycję fizyczną: poprawić sprawność ruchową, popracować nad prawidłowym napięciem mięśniowym oraz utrzymaniem równowagi, a także dadzą możliwość trenowania ich ulubionych sportów pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Przestrzenie wspólne zlokalizowane zarówno wewnątrz budynku, jak i na świeżym powietrzu, będą idealnym miejscem do nawiązywania relacji, budowania przyjaźni.

Wsparcie dla Rodziny

Część mieszkań w Kampusie będzie przeznaczona do realizowana polityki wytchnieniowej. Osoby w spektrum autyzmu czasowo przebywające w Kampusie staną się częścią naszej społeczności, korzystając ze wszelkich dostępnych form edukacji i terapii, podczas gdy ich rodzice lub opiekunowie będą mieli szansę zadbać o swoje zdrowie czy udać się na zasłużony odpoczynek i regenerację sił.

Budowanie relacji

Wierzymy, że Kampus stanie się częścią lokalnej społeczności. Otoczeni życzliwymi ludźmi, nasi Podopieczni nauczą się czym jest budowanie wspólnoty sąsiedzkiej. Dowiedzą się, że nawiązywanie relacji z współmieszkańcami opiera się na wzajemnej pomocy i wspólnym spędzaniu czasu. Będą mogli razem pójść na spacer, zadbać o wspólny ogród, porozmawiać o codzienności przy kawie czy pożyczyć szklankę cukru, którego akurat zabrakło. Będą gospodarzami w swoich domach i z dumą będą mogli zapraszać do siebie swoje rodziny i swoich przyjaciół.

Koszt I etapu budowy to 670 000 PLN

Dzięki naszym Darczyńcom zebraliśmy już

54 242 PLN

  • 8% 8%

Marzymy, by była to przestrzeń nowoczesna i funkcjonalna, odpowiadająca wszelkim potrzebom wkraczających w dorosłość osób z autyzmem. Ponadto, miejsce to zostało zaprojektowane w taki sposób, by koszty jego utrzymania w przyszłości były jak najniższe.

Kampus Autyzm Up będzie stanowił kompleks dwóch nowoczesnych budynków, mieszczących się na 52-arowej działce w Zdzięsławicach pod Krakowem. Specjalnie zaprojektowana przestrzeń będzie maksymalnie funkcjonalna i dostosowana do potrzeb osób w spektrum autyzmu oraz terapeutów. Budynki zostaną wybudowane w formie domów zeroenergetycznych – będą zasilane energią elektryczną pozyskaną z fotowoltaiki a ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową zapewnią rekuperatory wraz z pompami ciepła.

To ogromna inwestycja, z którą sami nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Potrzebujemy pomocy i o nią Cię prosimy. Wierzymy, że wspólnymi siłami uda nam się osiągnąć nasz cel!

Zapisz się do newslettera